niedziela, 5 maja 2019

Malwina Ferenz - Życie pełne barwTytuł książki: Życie pełne barw
Autor: Malwina Ferenz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 304
Data premiery: 03.04.2019

Neon Cafe jest kawiarnią znajdującą się w centrum Wrocławia. Pozornie może się wydawać, że to miejsce jak wiele innych. Jednak nic bardziej mylnego! To magiczne miejsce, w które nie każdy może trafić, ponieważ nie ma żadnych reklam i nie łatwo ją dostrzec. A każdy wchodzący do środka klient zastanawia się, czy to miejsce w ogóle jest otwarte. Do tego miejsca zawita kilka różnych osób, które opowiedzą w nim swoją historię. Jesteście ich ciekawi?

Malwina Ferenz od urodzenia mieszka we Wrocławiu i pracuje w banku. Od lat interesuje się astronomią oraz fotografią mobilną. Zdjęcia Wrocławia jej autorstwa trafiają na różne wystawy. Choć niedawno ukazała się już trzecia powieść tej autorki to do tej pory jej twórczość nie była mi znana. Do sięgnięcia po najnowszą skłonił mnie zarówno opis jak i piękna okładka. Powieść ta przypadła mi do gustu, więc z pewnością sięgnę także po pozostałe.

Muszę przyznać, że Ferenz miała świetny pomysł na fabułę tej historii! Umieściła we Wrocławiu miejsce, w jakie chyba każdy z nas czasem chciałby trafić. Neon Cafe to klimatyczna kawiarnia, która swoją atmosferą skłania ludzi do zwierzeń i wydaje się, że czas w niej stanął w miejscu. Kluczową rolę odgrywa tutaj barman, który nie tylko poda pyszną kawę oraz coś słodkiego. Dba także o atmosferę i jest świetnym słuchaczem, co wpływa na to, że kolejne osoby tak łatwo się przed nim otwierają i zwierzają ze swoich problemów.

Poznajemy tutaj kilka postaci: staruszkę, policjanta z kotem, ulicznego grajka, mężczyznę, który wkrótce zostanie ojcem oraz kobietę, który przybyła tu z Ukrainy. Każda z tych rozmów jest trochę jak spowiedź, choć nie wiem, czy to najlepsze porównanie. Ludzie zrzucają z siebie ciężar, który ich dręczy. Podzielenie się z kimś głośno swoimi rozterkami jest pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania swoich problemów. Do tego mają świetnego słuchacza, który jest dla nich obcy i w żaden sposób ich nie osądza, ani nie ocenia. Każda z tych postaci doświadczyła czegoś innego, każda zmaga się z innymi problemami i jest na innym życiowym zakręcie. Jest jednak coś, co je łączy – każda z nich jest wyjątkowa i poruszająca.

Wydaje mi się również, że autorka chciała stworzyć postaci, z którymi czytelnik będzie mógł się utożsamić lub poszukać ich wśród otaczających go ludzi. Bohaterowie tej książki zostali wykreowani na rzeczywistych, nie są przerysowani, a ich problemy mogą dotknąć każdego człowieka. Historie opowiadane przez bohaterów brzmiały prawdziwie i żałuję, że takie miejsce istnieje tylko w książce.


„Życie pełne barw” to powieść obyczajowa z oryginalną fabułą. Historie opowiadane przez bohaterów są poruszające, a postaci zostały świetnie wykreowane. Mam nadzieję, że dacie się przenieść do urokliwej kawiarni i spędzicie z tą lekturą miłe chwile.


Moja ocena: 7/10


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.


2 komentarze:

Copyright © 2016 Books and Cats Lover , Blogger